احادیث اقتصادی

پیامبر اعظم (ص) فرمودند: آنکه از دسترنج خویش، مال حلال خورد، درهای بهشت به روی او باز شود و از هر دری که بخواهد، وارد خواهد شد و خداوند به او نظر رحمت کند و هیچگاه او را عذاب نخواهد کرد.
سه شنبه, 06 اسفند 1398
بنر

تبلیغات

بنر
بنر
بنر

pic4

pic8

pic2

p12

pic2000

تازه ترین اخبار روز

وزیرصنعت:قیمت خودرو کاهش نمی‌یابد مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
صنعت،معدن و خودرو
فارس: محمد‌رضا نعمت‌زاده صبح امروز در یک نشست خبری اظهار داشت: قیمت تولید خودرو در حال حاضر بر مبنای ارز آزاد محاسبه می‌شود و با توجه به این مسئله قیمت‌ها کاهش نخواهد یافت.

وی افزود: قیمت خودرو قبلا بر مبنای ارز مبادله‌ای محاسبه می‌شد ولی با توجه به اینکه در حال حاضر خودروسازان از ارز آزاد استفاده می‌کنند، امکان کاهش قیمت وجود ندارد.

وی تصریح کرد: قیمت خودرو بر مبنای ضوابط سال 90 و ارز مبادله‌ای محاسبه‌ می‌شد و با توجه به اینکه در حال حاضر ارز مبادله‌ای به خودروسازان اختصاص نمی‌یابد اخیرا تولید خودرو بر مبنای ارز بازار صورت می‌گیرد.

وزیر صنعت ادامه داد: ضرب و تقسیم وزارت صنعت و سازمان حمایت نشان می‌دهد که قیمت‌های جاری خودرو کف قیمت است و حتی ممکن است در برخی موارد تغییرات مختصری نیز داشته باشیم.

نعمت‌زاده ادامه داد: از خودروسازان خواسته‌ایم تا کمتر سود ببرند و امسال همین قیمت‌های فعلی خودرو را دنبال کنند، هر چند ممکن است در برخی موارد تغییری نیز داشته باشیم.

وی افزود: طبق رأی قبلی شورای اقتصاد، خودرو یک محصول انحصاری محسوب می‌شود که از شورا خواسته‌ایم تا این موضوع را مورد بررسی مجدد قرار دهد.

وزیر صنعت تاکید کرد: قیمت‌های فعلی خودرو تا پایان سال ادامه خواهد داشت.

نعمت‌زاده ادامه داد: قرار بود در جلسه قبلی شورای رقابت در مورد روش قیمت‌گذاری خودروها تصمیم‌گیری نهایی شود که به گفته رئیس این شورا، جلسه به حد نصاب نرسیده و به همین دلیل برای اعلام جمع‌بندی چند روز از ما مهلت خواسته‌اند.

وی تأکید کرد: با توجه به اطلاعات خودروسازان در خصوص قیمت تمام‌شده، بررسی ما نشان می‌دهد که اگر قیمت شورای رقابت با شرایط فعلی تطبیق داده شود، مشکلی نداریم.

وی افزود: در حال حاضر قیمت بازار به قیمت‌های تعیین شده بر اساس ضوابط شورای رقابت، نزدیک است و تولید خودرو بر مبنای ارز آزاد صورت می‌گیرد.

* ارائه پیشنهاد افزایش تعرفه واردات خودروهای لوکس

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه از ارائه پیشنهاد کاهش تعرفه واردات خودروهای دیزلی و هیبریدی از سوی وزارت صنعت خبر داد و گفت: پیشنهاد وزارت صنعت افزایش تعرفه واردات خودروهای لوکس و پرمصرف و حجم موتور بالاتر از 2500 سی‌سی است.

وی اظهار داشت: پیشنهاد وزارت صنعت، کاهش تعرفه واردات خودروهای دیزلی و هیبریدی است تا تشویقی برای واردات این خودروها به کشور باشد.

وی ادامه داد: پیشنهاد ما اعمال تعرفه 20 درصدی برای واردات خودروهای هیبریدی و برقی است و در مورد خودروهای دیزلی پیشنهادمان این است که تعرفه واردات آنها کمتر از تعرفه واردات خودروهای بنزینی باشد.

وی توضیح داد: پیشنهاد وزارت صنعت به هیئت دولت در مورد تعرفه واردات خودروهای بنزینی نیز این است که هر چقدر حجم موتور و مصرف سوخت این خودروها بیشتر باشد تعرفه واردات آن نیز به همان اندازه افزایش یابد.

به گفته وی پیشنهاد وزارت صنعت افزایش تعرفه واردات خودروهای لوکس و پرمصرف و حجم موتور بالاتر از 2500 سی‌سی است.

وزیر صنعت تصریح کرد: تعرفه واردات خودروهای عمومی افزایش نمی‌یابد.

وی با بیان اینکه طی 5 ماهه اول امسال 18 هزار دستگاه خودرو با حجم موتور کمتر از 2500 سی‌سی به کشور وارد شده است، گفت: قیمت خودروهای داخلی تغییری نخواهد یافت و این مسئله در بازار نیز تأثیر نمی‌گذارد.

* رشد منفی صادرات صنعتی در سال گذشته

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اشاره به رشد منفی 9 درصدی بخش صنعت و رشد منفی صادرات صنعتی در سال گذشته، گفت: حتی در زمان جنگ هم رشد صادرات صنعتی کشور منفی نبوده است.

وی اظهار داشت: رشد منفی بخش صنعت باید متوقف شود، زیرا اگر روند فعلی ادامه یابد به ضرر بخش صنعت و اقتصاد کشور خواهد بود.

وی افزود: در 5 ماهه سال قبل با رشد منفی صادرات محصولات صنعتی روبرو بودیم درحالی که حتی در زمان جنگ نیز این اتفاق نیفتاده بود و در صادرات صنعتی رشد منفی نداشتیم.

وی تأکید کرد: زمانی که تولیدی صورت نمی‌گیرد و پیمان‌سپاری ارزی، صادرات کالاها را محدود می‌کند، با رشد منفی صادرات صنعتی روبرو می شویم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه سعی داریم پیمان سپاری ارزی را لغو کنیم، گفت: مدیران بانک مرکزی علاقمندند که جایگزینی برای این مسئله مشخص شود در حالی که ما معتقدیم آمار گمرک در این باره کفایت می‌کند، ولی اگر می‌شود برای کنترل واردات و صادرات برنامه دیگری جایگزین شود، حرفی نداریم.

وی همچنین با تأکید بر لزوم شفاف‌سازی فعالیت‌های وزارت صنعت، گفت: تمام اقدامات وزارت صنعت از جمله صدور مجوز واردات کالا و همچنین صدور پروانه بهره‌برداری معادن به صورت روزانه در سایت‌های مربوطه اعلام خواهد شد.

* الزام دریافت ایران‌کد و شبنم برای کلیه کالاها حذف شد

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با بیان اینکه الزام دریافت ایران‌کد و شبنم برای کلیه کالاها حذف شد، در پاسخ به سؤال فارس درباره آخرین وضعیت ایران کد و طرح شبنم گفت: دریافت ایران کد و طرح شبنم را پیش از این برای کالاهای اولویت 10 مانده در گمرکات لغو کرده بودیم اما در حال حاضر از لحظه ثبت سفارش و برای کلیه کالاها الزام دریافت ایران کد و طرح شبنم لغو شد.

وی افزود: دریافت ایران کد باعث افزایش بروکراسی و ایجاد اختلال در امور گمرکی می‌شد و دریافت طرح شبنم به دلیل مشکلاتی که در اجرا داشت به کالای قاچاق رسمیت می‌داد.

* قیمت گندم تا پایان سال تغییر نمی‌کند

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین با بیان اینکه قیمت گندم تا پایان سال تغییر نمی‌کند، گفت: منابعی که برای تأمین یارانه نقدی وجود دارد کافی نیست لذا دولت از برخی شرکت‌ها و بانک‌ها قرض می‌کند.

وی اظهار داشت: در راستای برنامه‌های رفع موانع برخی لوایح که در دولت تصمیم‌گیری شده بود را پس گرفتیم و برخی اقداماتی که در کمیسیون‌های دولت باعث افزایش بوروکراسی می‌شد را مسترد کردیم و پیشنهاد تازه‌ای برای تسهیل فضای کسب و کار ارائه دادیم. همچنین پیشنهاداتی در خصوص تسهیل امور گمرکی تهیه و به گمرکات ابلاغ شد.

وی افزود: در همین راستا مقرر شد تا بانک‌ها نیز موانعی را که در مسیر تولید و تجارت قرار گرفته است بردارند که در حال انجام و یا انجام شده است.

وزیر صنعت گفت: 20 مورد هم باید خودمان اقدام می‌کردیم که تعدادی از آنها انجام شده و برخی دیگر در شرف انجام است که از آن جمله می‌توان به تسهیل مقررات سرمایه‌گذاری و ساده‌سازی ضوابط اشاره کرد که به استان‌ها ابلاغ شده است.

وی با تأکید بر لزوم شفاف‌سازی در همه امور گفت: هیچ کار مخفی نداریم و تا یک ماه دیگر آمار همه ثبت سفارش‌ها به نحوی که مشخص شود چه کسی چه مقدار ارز دریافت کرده و چه میزان ثبت سفارش انجام داده است بر روی سایت‌های مربوطه مشخص می‌شود. همچنین طرح‌هایی را که برای آنها تخصیص ارز صورت گرفته تا آخر  هفته آینده باید در سایت‌‌های مشخصی اطلاع رسانی شود که این سایت‌ها را به زودی معرفی می‌کنیم.

وزیر صنعت در خصوص نمایشگاه تجاری کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی که فردا افتتاح می‌شود، اظهار داشت: تجارت بین کشورهای اسلامی زیر 10 درصد بوده است اما به تدریج در حال افزایش است و در حال حاضر 18 درصد از تجارت کشورهای اسلامی بین خودشان است اما این پتانسیل وجود دارد تا این رقم افزایش پیدا کند چرا که در اروپا بیش از 70 درصد تجارت بین کشورهای اروپایی صورت می‌گیرد.

وی گفت: ما به دنبال برقراری تعرفه‌های ترجیحی بین کشورهای اسلامی هستیم این موضوع را مطرح کرده و به جد دنبال می‌کنیم.

* نباید از صادرات غیرنفتی، مالیات دریافت شود

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر اینکه در صادرات نباید هیچ مانعی وجود داشته باشد، گفت: نباید به صادرات غیر نفتی مالیات بسته شود و یا مانعی ایجاد شود و اگر مانع کوچکی امسال ایجاد شده است به دلیل شرایط تحریم است.

وی در خصوص افزایش قیمت برخی از کالاها در بازار و انتظار مردم برای متعادل شدن و کاهش قمیت کالاهای اساسی اظهار داشت: من به طور روزانه همه قیمت‌ها را بررسی می‌کنم و قبول دارم که در برخی زمینه‌های کمی با افزایش قیمت مواجه بوده‌ایم اما در برخی کالاها نیز با کاهش قیمت مواجه بوده‌ایم که افزایش قیمت‌ها مربوط به تغییر نرخ ارز از مرجع به مبادله‌ای است.

وی افزود: من قبلاً اعلام کرده‌ بودم تا آخر سال ارز مرجع به همه کالاها داده می‌شود اما پس از تصویب قانون بودجه به این جمع‌بندی رسیدیم که این کار غیر قانونی است، لذا به جز گندم همه کالاها ارز مبادله‌ای دریافت می‌کنند و مابه‌التفاوت ارزی که برای گندم در نظر گرفته شده است از محل هدفمندی یارانه‌ها پرداخت می‌شود.

نعمت‌زاده گفت: منابعی که برای تأمین یارانه نقدی وجود دارد کافی نیست، لذا دولت از جاهای دیگر و از منابع دیگر مثل برخی شرکت‌ها و یا از سیستم بانکی برای پرداخت یارانه‌ها قرض می‌کند لذا در شرایط فعلی فقط مابه‌التفاوت گندم پرداخت می‌شود.

وی افزود: در خصوص کالایی مثل ذرت قیمت آن در هر کیلوگرم 1200 تومان در بازار بود که حتی با محاسبه ارز مبادله‌ای هم گران‌‌تر بود لذا به این نتیجه رسیدیم که تبدیل ارز مرجع به مبادله‌ای تفاوت چندانی در قیمت‌ها نخواهد داشت.

وی از تولید‌کنندگان و توزیع کنندگان خواست به معیشت مردم توجه داشته باشند و در حدی قیمت‌ها را ارائه کنند که فقط ضرر نکنند و اگر منابعشان کم شد هم اشکالی ندارد.

وزیر صنعت در خصوص طرح حمایت از تولید گفت: طرح حمایت از تولید در مجلس رأی نیاورد و لذا آقای رحمانی و آقای فولادگر رایزنی می‌کنند تا اصلاحاتی در آن انجام شود.

وی با تأکید بر اینکه الزام دریافت کد شبنم و ایران کد برای کلیه کالاها لغو شده است، گفت: در فضای بین‌المللی 2 تا 3 نظام شماره‌گذاری بصورت بین‌المللی وجود دارد که می‌توان به نظام شماری گذاری آی سیک و تعرفه HS گمرکات اشاره کرد اما ما چیزی به اسم ایران کد را ابداع کرده‌ایم که مشکلات فنی زیادی را با صرف وقت زیاد و پرداخت وجوهی در کنار افزایش بروکراسی گمرکات ایجاد کرده است.

* حفظ قیمت فعلی خرید گندم تا پایان سال

نعمت‌زاده در خصوص تغییر قیمت گندم نیز گفت: قیمت گندم با نرخ 820 تومان در هر کیلوگرم از کشاورزان خریداری شده و با قیمت 420 تومان به کارخانجات تحویل داده می‌شود و این روند تا پایان سال ادامه خواهد داشت.

وزیر صنعت در خصوص لغو پیمان‌سپاری ارزی گفت: از 16 آبان سال گذشته پیمان‌سپاری ارزی اجرا می‌شود، لذا من از رئیس جمهور خواستم تا تلاش لازم صورت شود تا این مصوبه لغو شود چرا که پیمان‌سپاری ارزی مانع تولید و صادرات است و بانک مرکزی هم در این زمینه کمک می‌کند.

نعمت‌زاده در خصوص اقدامات سازمان حمایت، گفت: سازمان حمایت با بیش از 3 هزار بازرس در سراسر کشور کار خودش را ادامه می‌دهد و مشکل تأمین منابع مالی آن‌ها نیز رفع شده و تا آخر سال هیچ مشکلی ندارند و منابع مالی بازرسی نیز در مجلس تصویب شده و به صورت قانونمند پرداخت می‌شوند.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص کم فروشی واحدهای صنفی گفت: در مورد کم فروشی ما هنوز وارد عمل نشده‌ایم.

 

6 آبان 1392

 

اخبار از خبرگزاری ها و سایت های معتبر داخلی دریافت و درج می شود اقتصادی نیوز مسولیتی در مورد محتوای مطالب ندارد