احادیث اقتصادی

پیامبر اعظم (ص) فرمودند: آنکه از دسترنج خویش، مال حلال خورد، درهای بهشت به روی او باز شود و از هر دری که بخواهد، وارد خواهد شد و خداوند به او نظر رحمت کند و هیچگاه او را عذاب نخواهد کرد.
سه شنبه, 06 اسفند 1398
بنر

تبلیغات

بنر
بنر
بنر

pic4

pic8

pic2

p12

pic2000

تازه ترین اخبار روز

توصیه وزیر برای مذاکره با خودروسازان خارجی مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
صنعت،معدن و خودرو
 فارس: احمد نعمت‌بخش در مورد وضعیت اجرای استراتژی صنعت خودرو توسط شرکت‌های خودروساز داخلی، اظهار داشت: استراتژی صنعت خودرو در سال‌های قبل تدوین شد که مهمترین هدف آن، تولید خودروی رقابتی از طریق ارتقاء کیفیت و قیمت بود.

وی ادامه داد: بر اساس استراتژی صنعت خودرو باید تا افق 1404 ، پنج پلت‌فرم جدید در کشور تعریف و تولید شود که دو پلت‌فرم باید توسط خودروسازان داخلی و سه پلت‌فرم نیز باید از طریق همکاری با شرکت‌های خارجی طراحی و تولید شوند.

* تحریم‌ها، استراتژی صنعت خودرو را تحت‌الشعاع قرار داد

نعمت‌بخش با بیان اینکه تحریم‌ها، اجرای استراتژی صنعت خودرو را مقداری تحت‌الشعاع قرار داده است، تصریح کرد: این مسئله باعث شد همکاری ایران خودرو و سایپا با طرف‌های خارجی خود کاهش یابد که امیدواریم با رفع تحریم‌ها، این مشکل برطرف شود.

وی توضیح داد: در عین حال، پلت‌فرم‌های تیبا، رانا و دنا در داخل تعریف شد که البته طراحی این پلت‌فرم‌ها نیز هزینه‌ زیادی در بر داشت.

* استراتژی صنعت خودرو، منتظر نتایج مذاکرات 1+5

وی ادامه داد: برای به روز رسانی استراتژی صنعت خودرو با توجه به شرایط جدید، منتظر نتایج حاصل از مذاکرات 1+5 هستیم تا بر اساس شرایط جدید، تغییرات لازم را در استراتژی صنعت خودرو اعمال کنیم.

وی افزود: در این صورت، در مورد استراتژی صنعت خودرو جلساتی را تشکیل خواهیم داد و نتیجه آن را به شورای سیاست‌گذاری خودرو اعلام می‌کنیم.

دبیر انجمن خودروسازان با اشاره به اینکه طبق استراتژی صنعت خودرو تا افق 1404 باید 5 پلت فرم جدید توسط شرکت‌های خودروساز تعریف شود، گفت: بر روی هر پلت‌فرم نیز باید 4 تا 5 مدل خودرو جدید تولید شود.

به گفته وی، بر این اساس از 3 میلیون دستگاه تولید خودرو در داخل باید یک میلیون دستگاه صادر شود که البته این کار نیازمند ارتقاء کیفیت خودروها است.

* تحریم‌ها و خودروهای قدیمی، دلیل نارضایتی مردم از خودروها

وی با بیان اینکه به ضعف خودروسازان در زمینه کیفیت خودروها آگاه هستیم، گفت: کیفیت موضوعی است که باید به صورت مستمر مورد توجه قرار گیرد و اینکه مردم از کیفیت خودروها رضایت ندارند دلیل اصلی آن، تحریم‌ها و قدیمی بودن خودروهای پرتیراژ است.

نعمت‌بخش ادامه داد: در حال حاضر حدود 20 قلم قطعه خودرو از طریق واردات تأمین می‌شود که برای این کار، با وجود تحریم‌ها مجبوریم روش‌های مختلفی مانند خرید از کشور ثالث را در نظر بگیریم که هزینه تولید را افزایش می‌دهد.

وی با بیان اینکه طبق استراتژی خودرو از سال 94 ، خودروهای داخلی با عمر بالای 10 سال و خودروهای تولیدی تحت لیسانس شرکت‌های خارجی با عمر بیش از 7 سال باید از رده تولید خارج شوند، گفت: برای جلوگیری از این کار، باید تولید خودروهای جدید به مرور افزایش یابد و تولید خودروهای قدیمی نیز کاهش یابد به طوری که تا سال 94 متوقف شوند.

* توصیه وزیر صنعت برای مذاکره با خودروسازان خارجی

وی در پاسخ به این سؤال که آیا شرکت‌های خودروساز ایرانی با طرف‌های خارجی وارد مذاکره شده‌اند؟ گفت: وزیر صنعت به خودروسازان توصیه کرده که از طرف‌های خارجی دعوت کنند تا برای تولید مشترک خودرو به ایران بیایند و قراردادهای بلند‌مدت در این زمینه منعقد شود.

وی ادامه داد: در این راستا، ایران خودرو می‌تواند با شرکت پژو، ایران خودرو دیزل با شرکت بنز و شرکت سایپا با کیا، نیسان و همچنین سایر شرکت‌های داخلی با طرف‌های خارجی خود وارد مذاکره شوند.

نعمت‌بخش افزود: طبق گفته وزیر صنعت، آمریکا ایران را تحریم کرده ولی ما آمریکایی‌ها را تحریم نکرده‌ایم و می‌توانیم با آنها همکاری صنعتی کنیم.

وی افزود: کیفیت خودروهای قدیمی را می‌توان تا حدی افزایش داد ولی برای ارتقاء قابل قبول، باید این خودروها با خودروهای جدید جایگزین شوند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا اتفاقی در زمینه کاهش تحریم‌ها علیه صنعت خودرو افتاده است؟ گفت: هنوز اتفاقی در این مورد نیفتاده است.

28 مهر 1392

 

اخبار از خبرگزاری ها و سایت های معتبر داخلی دریافت و درج می شود اقتصادی نیوز مسولیتی در مورد محتوای مطالب ندارد