احادیث اقتصادی

پیامبر اعظم (ص) فرمودند: آنکه از دسترنج خویش، مال حلال خورد، درهای بهشت به روی او باز شود و از هر دری که بخواهد، وارد خواهد شد و خداوند به او نظر رحمت کند و هیچگاه او را عذاب نخواهد کرد.
سه شنبه, 01 مرداد 1398
بنر

تبلیغات

بنر
بنر
بنر

pic4

pic8

pic2

p12

pic2000

تازه ترین اخبار روز

سن فرسودگی خودروها تعیین شد مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
صنعت،معدن و خودرو

اقتصادی نیوز : بر اساس مصوبه هیئت دولت، سن فرسودگی خودروهای سواری شخصی، سواری دولتی، تاکسی، مینی بوس، اتوبوس درون شهری و برون شهری، کامیون و کشنده، وانت، موتورسیکلت و دیگر وسایل نقلیه باری و مسافری ۲۰ سال تعیین شد.  

 هیئت دولت به پیشنهاد ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت و به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی، میزان جدید پرداخت عوارض و تسهیلات اسقاط خودروی فرسوده برای خودروهای تک سوخت بنزین سوز یا نفت گاز سوز را تعیین کرد.

 بر این اساس، سن فرسودگی خودروهای سواری شخصی، سواری دولتی، تاکسی(سواری و ون)، مینی بوس و میدی بوس، اتوبوس درون شهری و برون شهری، کامیون و کشنده، وانت، موتورسیکلت و دیگر وسایل نقلیه باری و مسافری تا پایان برنامه پنجم توسعه ۲۰ سال تعیین شد.

 در مصوبه های پیشین دولت، سن فرسودگی برای سواری شخصی ۲۵ سال، سواری دولتی ۱۵ سال، تاکسی(سواری و ون) ده سال، مینی بوس و میدی بوس ۱۵ سال، اتوبوس درون شهری ده سال و برون شهری ۱۵ سال، کامیون و کشنده ۲۵ سال، وانت ۱۵ سال، موتورسیکلت ده سال و دیگر وسایل نقلیه باری و مسافری ۲۵ سال تعیین شده بود.

 همچنین هر گونه استفاده و نگهداری از خودروهای فرسوده دولتی، فروش یا واگذاری آنها در همه دستگاه های دولتی ممنوع است و این وسایل نقلیه بدون استفاده از تسهیلات دولتی از رده خارج می شوند.

 بر اساس این مصوبه، کمک بلاعوض به خودروهای مختلف شامل تاکسی ۵۰ میلیون ریال، وانت (یک تن و پایین‌تر) ۲۰ میلیون ریال، مینی بوس ۸۰ میلیون ریال، اتوبوس ۳۰۰ میلیون ریال، کامیونت(۲ تا ۳ و نیم تن) ۴۰ میلیون ریال، کامیونت(۳ و نیم تا ۶ تن) ۵۰ میلیون ریال، کامیون سبک(شش تا ده تن) ۱۰۰ میلیون ریال، کامیون متوسط(ده تا ۲۶ تن) ۲۰۰ میلیون ریال، کامیون سنگین(۲۶ تن و بالاتر) ۲۸۰ میلیون ریال و کامیون کشنده ۲۸۰ میلیون ریال تعیین شده است.

 بر اساس این مصوبه میزان تسهیلات برای خودروهایی که تا پایان سال‌های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ به سن فرسودگی می رسند، ۲۵ میلیون ریال تعیین شده است.

 یادآور می شود، در مصوبه پیشین دولت میزان تسهیلات برای خودروهایی که تا پایان سال‌های ۱۳۹۱، ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ به سن فرسودگی می رسند، ۱۵ میلیون ریال تعیین شده بود.

 اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور این مصوبه را برای اجرا ابلاغ کرده است.
 

مهر 1392

 

اخبار از خبرگزاری ها و سایت های معتبر داخلی دریافت و درج می شود اقتصادی نیوز مسولیتی در مورد محتوای مطالب ندارد