احادیث اقتصادی

پیامبر اعظم (ص) فرمودند: آنکه از دسترنج خویش، مال حلال خورد، درهای بهشت به روی او باز شود و از هر دری که بخواهد، وارد خواهد شد و خداوند به او نظر رحمت کند و هیچگاه او را عذاب نخواهد کرد.
يكشنبه, 17 فروردين 1399
بنر

تبلیغات

بنر
بنر
بنر

pic4

pic8

pic2

p12

pic2000

تازه ترین اخبار روز

بازار خودرو هم زمستانی است مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
پنجشنبه ، 5 دی 1392 ، 08:09
روزنامه دنیای اقتصاد: به گفته فعالان بازار، خرید و فروش خودرو در رکود شدیدی به سر می‌برد و این در حالی است که قیمت خودروهای داخلی تغییر چندانی نکرده و وارداتی‌ها نیز در حد یکی دو میلیون تومان نوسان داشته‌اند. در واقع با وجود رکود حاکم بر بازار، کاهش قیمت چندانی رخ نداده و نه مردم دست از تحریم بازار برمی دارند و نه قیمت‌ها کوتاه می‌آیند.

هرچند برخی معتقدند رکود این روزهای بازار خودرو بی‌ارتباط با ایام محرم و صفر نیست، اما به اعتقاد بیشتر کارشناسان، دلیل اصلی رکود بازار، انتظار مردم بابت ارزانی خودروها است. به گفته آنها، مردم هنوز هم گمان می‌برند که خودرو ارزان خواهد شد، حال آنکه این اتفاق با توجه به شرایط فعلی، بسیار بعید به نظر می‌رسد. خودروسازان نیز بارها اعلام کرده‌اند به‌دلیل کمبود نقدینگی و عدم رشد چشمگیر تولید، هیچ منطقی پشت کاهش قیمت خودرو نیست و مردم باید این موضوع را فراموش کنند.

کاهش قیمت وارداتی‌ها

اما آن طور که فعالان بازار مي‌گويند، این هفته خودروهای وارداتی با افت قیمت نسبی روبه‌رو شدند، هرچند هنوز هم بسیار گران به شمار می‌روند.

در حال حاضر هيوندايي آزرا با قیمتی برابر با ۱۹۵ ميليون تومان به فروش مي‌رسد و سوناتا نيز قيمتي برابر با ۱۳۲ ميليون تومان دارد. هيوندايي IX۵۵ نيز دو ميليون تومان ارزان شده و هم‌اکنون ۲۱۱ ميليون تومان خريد و فروش مي‌شود. ديگر مدل هيوندايي به نام IX۳۵ نيز که سه ميليون تومان ارزاني را به خود مي‌بيند، در حال حاضر ۱۴۲ ميليون تومان به فروش مي‌رسد. هيوندايي i۳۰ نيز که تغيير قيمت خاصي نداشته، هم‌اکنون ۱۰۱ ميليون تومان به فروش مي‌رود. در بين محصولات کيا نيز مدل اسپورتيج با توجه به افت قيمت دو ميليوني اش، ۱۴۳ ميليون تومان خريد و فروش مي‌شود. تويوتا ياريس‌هاچ بک هم که تغییر قیمتی نداشته، ۸۵ ميليون تومان خريد و فروش مي‌شود. کيا سراتو هم که هم‌اکنون مدل ۲۰۱۴ آن به بازار آمده، ۱۱۰ میلیون تومان قیمت دارد، یعنی ۵ میلیون بیش از قیمت مدل ۲۰۱۳ آن. در بین دیگر خودروهای وارداتی، سانتافه نیز دو میلیون تومان ارزان شده و هم‌اکنون ۱۸۲ میلیون تومان قیمت دارد. اما سري هم به بازار خودروهاي داخلي بزنيم که تغيير خاصي در آن به چشم نمي‌آيد.

به گفته فعالان بازار، تنها ويتارا و پژو ۲۰۶ در اين هفته با نوسان قيمت محدودي روبه رو بوده‌اند که در اين بين، تیانا یک میلیون تومان ارزان شده و ۱۳۹ میلیون تومان به فروش می‌رود. پژو ۲۰۶ تیپ ۲ نیز در حال حاضر ۳۷ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. از سوی دیگر، تندر ايران خودرو نیز هم‌اکنون ۳۵ ميليون و ۷۰۰ هزار تومان به فروش مي‌رسد و همتای پارس خودرویی‌اش نیز ۳۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قیمت دارد. تندر مدل E۱ هم ۳۳ ميليون تومان به فروش می‌رود، مدلی که ساده‌ترین نوع تندر به شمار می‌رود. از بازار مگان نيز خبر مي‌رسد اين خودرو هم‌اکنون در همان قيمت ۸۸ ميليون و ۵۰۰‌هزار تومانی خود باقي مانده و تغييري را تجربه نکرده است.

فعالان بازار در مورد تيبا نيز مي‌گويند که اين خودرو با تغيير قيمتي روبه‌رو نبوده و در حال حاضر ۲۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قيمت دارد. از بازار ماکسيما هم خبر مي‌رسد اين محصول با تثبيت قيمت روبه رو بوده و ۱۱۵ ميليون تومان به فروش مي‌رسد، البته اگر در بازار موجود باشد. در بین دیگر خودروهای داخلی، ۱۳۰ میلیون تومان باید برای خرید سوزوکي گرندويتارا هزینه کرد و مزدا۳ نیز ۱۱۷ میلیون تومان آب می‌خورد.

همچنین از بازار خبر مي‌رسد که در حال حاضر پژو ۲۰۶ تيپ ۵ نیز ۳۶ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان خريد و فروش مي‌شود.

در بين ديگر پژويي‌هاي ايران خودرو مدل تيپ۶ اين محصول هم در حال حاضر ۴۹ ميليون تومان خريد و فروش مي‌شود و مدل صندوقدار و اتومات ۲۰۶ يعني V۹ هم با همین قیمت به دست مشتریان می‌رسد. این دو خودرو البته بسیار کمیاب هستند. همچنين V۸ نيز به عنوان مدل صندوقدار، اما دنده معمولي ۲۰۶، از قيمتي برابر با ۳۷ ميليون تومان برخوردار است. V۲۰ نيز به عنوان ساده ترين مدل صندوقدار ۲۰۶ در حال حاضر ۳۵ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش مي‌رود.

در بين ديگر مدل‌هاي پژو، هم‌اکنون پژو ۴۰۵ با قيمتي برابر با ۲۷ ميليون و ۸۰۰ هزار تومان به فروش مي‌رسد و مدل دوگانه‌سوز آن نيز ۲۹ میلیون تومان قیمت دارد. پژو پارس نيز در حال حاضر ۳۴ ميليون و ۷۰۰ هزار تومان به فروش مي‌رسد که اين موضوع از ثبات قيمت پارس حکايت دارد. از سوی دیگر رانا نیز با توجه به تثبیت قیمتش، ۳۲ ميليون تومان خريد و فروش مي‌شود. در بين مدل‌هاي پرايد نیز مدل ۱۱۱ در حال حاضر ۱۹ ميليون تومان به فروش مي‌رسد و پرايد ۱۳۱ نيز که تغييري در قيمت آن به وجود نيامده، ۱۷ ميليون و ۸۰۰ هزار تومان خريد و فروش مي‌شود و پرايد ۱۳۲ هم ۱۷ ميليون و ۳۰۰ هزار تومان قيمت دارد.

 6 دی 1392

آخرین بروز رسانی مطلب در شنبه ، 7 دی 1392 ، 22:24
 

اخبار از خبرگزاری ها و سایت های معتبر داخلی دریافت و درج می شود اقتصادی نیوز مسولیتی در مورد محتوای مطالب ندارد