احادیث اقتصادی

پیامبر اعظم (ص) فرمودند: آنکه از دسترنج خویش، مال حلال خورد، درهای بهشت به روی او باز شود و از هر دری که بخواهد، وارد خواهد شد و خداوند به او نظر رحمت کند و هیچگاه او را عذاب نخواهد کرد.
سه شنبه, 06 اسفند 1398
بنر

تبلیغات

بنر
بنر
بنر

pic4

pic8

pic2

p12

pic2000

تازه ترین اخبار روز

ریسک بازار افزایش یافته است مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
به گزارش اقتصادی نیوز به نقل از ایسنا، محمود رضا خواجه‌نصیری گفت: اصلی‌ترین عامل رشد شاخص در چند روز اخیر رشد نقدینگی بازار بوده که بعضاً رشد سریع و همه‌جانبه در بازار را رقم زده است به‌طوری که سهام شرکت‌ها در همه صنایع رشد می‌کنند که در چنین شرایطی به برخی نگرانی‌ها و ریسک‌ها دامن زده می‌شود.

وی افزود: در برخی مواقع دیده می‌شود، ارزندگی سهم در خریدها لحاظ نمی‌شود به‌گونه‌ای که خریداران به دلیل جو روانی حاکم در بازار اقدام به خرید سهم می‌کنند. نگرانی دیگر نیز این است که برخی سهامداران به‌خصوص سهامداران جدید به دور از دانش و اطلاعات لازم، پول و سرمایه خود را به بازار تخصصی بورس تزریق می‌کنند و بعضاً ازطریق برخی کارگزاری‌ها یا افراد به سمت سهم هایی که در یک دوره رشد مناسبی کرده‌اند، رهنمود می شوند. بدین ترتیب سرمایه های این قبیل افراد به سمت شرکت‌هایی می‌رود که عمدتاً مدتی از افزایش قیمت آنها گذشته است.

خواجه‌نصیری با اشاره به اینکه در بازاری که قیمت‌ها در آن رشد کرده، پرریسک است، گفت: ممکن است هر لحظه ریسک ایجاد شده، منجر به ضرر سرمایه‌گذاران شود، پس لازم است فعالان بازار در تصمیم‌گیری‌ها علاوه بر توجه به انتظارات بازده، ارزیابی درستی هم از ریسک‌های حاکم در بازار داشته باشند.

مدیر نظارت بر بورس‌ها و بازارها خاطرنشان کرد: اگر سرمایه‌گذاران دقیق به ریسک‌های بازار توجه نداشته باشند و فقط بازده‌ها آن هم در یک دوره کوتاه‌مدت را ملاک خرید و فروش خود قرار دهند در تصمیم‌گیری‌ها دچار اشتباه می‌شوند بنابراین توصیه این است که ریسک‌های بازار را مد نظر قرار دهند و هوشمندانه و دقیق سرمایه‌گذاری کنند.

خواجه‌نصیری با بیان اینکه عدم تخصص سرمایه‌گذاران و رویکرد هیجانی برخی سهامدارن می‌تواند هم برای شخص سهامدار و هم برای کل ساختار بازار سهام خطرناک باشد، گفت: به سرمایه‌گذاران توصیه اکید می‌شود در خرید سهام با وسواس وارد شوند و دقت کنند وقتی شرکت‌ها یک روند افزایشی قابل توجه را در کوتاه‌مدت طی می‌کنند، طبیعتاً ریسک کاهش قیمت‌ها، نسبت به ریسک تکرار افزایش قیمت‌ها بیشتر خواهد بود و یا روندهای اصلاحی برای ایجاد تعادل در قیمت‌ها شکل می‌گیرد.

مدیر نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس خاطرنشان کرد: خرید صرفاً برمبنای بازده شرکت آنهم طی یک دوره مشخص، نه تنها نمی‌تواند مبنای درستی برای خرید و فروش باشد، بلکه بعضاً گمراه‌کننده است. بنابراین توصیه می‌شود سرمایه گذاران غیرحرفه‌ای از سرمایه‌گذاری مستقیم اجتناب کنند و حتی‌المقدور از صندوق‌های سرمایه‌گذاری و ETF ها استفاده کنند.

خواجه‌نصیری در بخش دیگری از سخنان خود فعالان قدیمی و حرفه‌ای بازار سهام را مخاطب قرار داد و گفت: تمامی فعالان بازار سرمایه به شرایط کلی بازار توجه کنند، زیرا اگر بخشی از نقدینگی‌های جدید مستمر نباشد و در بازار تثبیت نشود، نمی‌تواند تداوم رشد بازار را تضمین کند و می‌تواند مانند یک جریان سیال وارد و خارج می‌شود.

مدیر نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس اضافه کرد: بنابراین فعالان بازار درعین حال که اطلاعات قیمت‌ها را مد نظر قرار می‌دهند، باید نگاه عمیق نسبت به اطلاعات شرکت‌ها داشته باشند.

وی اظهار داشت: همانطور که بدبینی‌ها و جو منفی در شرایط رکود به تحلیل ها و انتخاب سرمایه گذاران لطمه می زند، خوش بینی‌های بیش از حد هم می‌تواند منجر به ضرر سرمایه گذاران شود ، بنابراین بهترین استراتژی معامله گران داشتن نگاه بلند مدت در سرمایه‌گذاری است.

خواجه‌نصیری در پایان خاطرنشان کرد: توصیه من به همه نهادهای مالی این است که با توجه به نقدینگی وارد شده به بازار، از این فرصت برای توسعه فرهنگ سهامداری بهره ببرند و سرمایه‌گذاران تازه‌وارد را با ریسک‌ها سرمایه‌گذاری در این بازار آشنا کنند.

 

24 مهر 1392

 

اخبار از خبرگزاری ها و سایت های معتبر داخلی دریافت و درج می شود اقتصادی نیوز مسولیتی در مورد محتوای مطالب ندارد