احادیث اقتصادی

پیامبر اعظم (ص) فرمودند: آنکه از دسترنج خویش، مال حلال خورد، درهای بهشت به روی او باز شود و از هر دری که بخواهد، وارد خواهد شد و خداوند به او نظر رحمت کند و هیچگاه او را عذاب نخواهد کرد.
سه شنبه, 06 اسفند 1398
بنر

تبلیغات

بنر
بنر
بنر

pic4

pic8

pic2

p12

pic2000

تازه ترین اخبار روز

سودآوری بورس برای تمام صنایع قابل تسری نیست مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

به گزارش اقتصادی نیوز به نقل از فارس، محمودرضا خواجه‌نصیری با اشاره به وضعیت فعلی بورس و میزان رشد آن طی یک ماه گذشته اظهار داشت: شاخص بورس اوراق بهادار تهران از 17 شهریور ماه تا به امروز از 57 هزار و 35 واحد به 69 هزار و 703 واحد رسید، این میزان رشد بازدهی 22 درصدی را طی یک ماه اخیر نشان می‌دهد.

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار، ادامه داد: رشد شاخص قبل از سال 1392 نیز هم وجود داشت اما شیب آن طی 7 ماهه ابتدایی سال قابل توجه و طی یک‌ماهه اخیر بسیار پرشتاب بوده است.

خواجه‌نصیری گفت: ورود جریان نقدینگی از بازارهای رقیب و افزایش تزریق سرمایه‌های جدید به بازار سهام موجب رشد قابل توجه قیمت‌ها در بازار سهام شده است؛ این در حالی است که ممکن است افزایش سودآوری شرکت‌ها با رشدی مشابه همراه نباشد.

وی با بیان اینکه افزایش سطح عمومی نسبت قیمت‌ به درآمد در تمام صنایع مشاهده می‌شود، گفت: فضای فعلی یک نوع خوشبینی برای فعالان بازار و سرمایه گذاران ایجاد کرده و بخشی از سرمایه‌گذاران بر این مبنا اقدام به ورود به بازار کرده‌اند.

خواجه‌نصیر تأکید کرد: باید رشد قیمت سهام در وضعیت فعلی تناسبی با انتظارات سرمایه گذاران از بهبود فضای کسب و کار و رشد سود شرکت‌ها داشته باشد.

وی گفت: در بازار ما این تفسیر برای تمام صنایع قابل تسری نیست و برای برخی از صنایع می‌تواند، نگران کننده باشد.

وی با اشاره به اینکه سرعت ایجاد تغییرات بنیادی و تاثیرگذار بر سودآوری برای برخی از صنایع کند و زمان‌بر است، گفت: صنایعی که  بیش از این به دلیل تحریم یا افزایش نرخ ارز یا افزایش هزینه‌ها و کاهش تولید روبرو بودند، یک شبه نخواهند توانست مشکلات گذشته را رفع و سودآوری خود را متحول کنند.

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: بی شک اکنون چشم‌انداز مثبتی از سوی بازار برای بسیاری از شرکت‌ها  وجود دارد ولی قطعاً باید تناسبی بین انتظارات و واقعیت وجود داشته باشد.

* توصیه به سهامداران

وی در توصیه‌ای به سهامداران جدید الورود تأکید کرد که به صورت مستقیم وارد بازار نشوند چرا که سرمایه‌گذاری مستقیم ریسک‌های بسیار زیادی دارد.

خواجه‌نصیر افزود: هر چه سطح قیمت‌ها در بازار افزایش می‌یابد، ریسک هم به دنبال آن در حال افزایش است بنابراین سرمایه‌گذاران با نگاهی بازتر وارد بازار شوند.

وی با بیان اینکه سهامداران باید معیارهای بازده و ریسک را به طور همزمان مدنظر قرار دهند، همچنین ارزیابی درست از ریسک سرمایه‌گذاری را یکی از اساسی‌ترین اطلاعات در زمان سرمایه‌گذاری ‌دانست و عنوان کرد: متاسفانه بعضا این ارزیابی‌ها دقیق انجام نمی‌شود و سرمایه گذاران ناشی از این موضوع زیان می‌کنند؛ بر این اساس توصیه می شود سرمایه گذاران غیر متخصص حتماً از طریق صندوق‌ها و سبدهای سرمایه‌گذاری مبادرت به سرمایه‌گذاری در بورس کنند.

خواجه‌نصیری همچنین در توصیه‌ای به سرمایه‌گذاران حرفه‌ای بازار خاطرنشان کرد: در انتخاب سهام در بازار باید بیش از پیش دقت کنند و با وسواس بیشتری نسبت به خرید سهام اقدام کنند.

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار، گفت: لازم است درخصوص صنایع و شرکت‌ها که ارزیابی از وضعیت آتی ایشان تناسبی با قیمت سهام ایشان ندارد مداقه بیشتر صورت گیرد.

خواجه‌نصیری با بیان اینکه شرکت‌های حقوقی هم در شرایط مثبت بازار باید نسبت به عرضه سهام اقدام کنند، گفت: شرایط بسیار مطلوبی برای هلدینگ‌ها و شرکت‌های سرمایه گذاری ایجاد شده تا با عرضه سهام  می نقدینگی مناسبی را در جهت توسعه تولید و افزایش ظرفیت جمع‌آوری کنند.

وی تأکید کرد: تجربه نشان داده که این فرصت‌ها همیشگی نیست و شرکت‌هایی که به موقع اقدام کرده‌اند از این فضا بهره فراوانی برده‌اند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، وی در پایان ضمن تاکید به این مطلب که ورود نقدینگی از بازارهای غیر مولد به سمت بازار سرمایه می‌تواند زمینه‌ساز رشد مطلوب اقتصادی شود، گفت: رشد بازار سرمایه یک فرصت است اما باید تهدیدهای موازی را نیز مدیریت کرد.

22 مهر 1392

 

اخبار از خبرگزاری ها و سایت های معتبر داخلی دریافت و درج می شود اقتصادی نیوز مسولیتی در مورد محتوای مطالب ندارد