احادیث اقتصادی

پیامبر اعظم (ص) فرمودند: آنکه از دسترنج خویش، مال حلال خورد، درهای بهشت به روی او باز شود و از هر دری که بخواهد، وارد خواهد شد و خداوند به او نظر رحمت کند و هیچگاه او را عذاب نخواهد کرد.
چهارشنبه, 20 آذر 1398
بنر

تبلیغات

بنر
بنر
بنر

pic4

pic8

pic2

p12

pic2000

تازه ترین اخبار روز

موسسات مالي از بانكها جلو زدند ؟ مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
در شرایطی که بسیاری از بانک ها به دلیل مشکلات مالی در حال ورشکستگی و عقب ماندگی بودند و هنوز هم اين خطر به دليل سياست هاي پولي نادرست و فرار سرمايه ها بر سر بسياري از بانكها سايه انداخته است،تعدادي از موسسات مالي و اعتباري كه اكنون در قالب موسسات اعتباري فعاليت مي كنند به لحاظ تامين منابع و تجهيز منابع از تعدادي از بانكها جلو زده اند. 

بانكها در دو سال گذشته بدترين شرايط خود را سپري كرده اند.منابع بسياري از بانكهاي دولتي در جهت مسكن مهر و يا پرداخت وام هاي خرد سفارشي و تكليفي هدر رفته و حتي بازگشتي هم نداشته اند!وام هايي كه شبيه بلاعوض شده اند كه تنها با يك معرفي نامه بايد پرداخت مي شدند. 

منابع بانكهايي هم كه دولت درآنها سهمدار است زياد تعريفي نداشته و ندارد.بانكهايي چون ملت،تجارت در جهت هاي مختلف چون ارز مسافرتي و پروژه هاي عمراني نيمه كاره صرف شده است. 

در دو سال گذشته بانكها به زحمت توانستند سود مناسبي به سهامداران خود بپردازند.در بهترين شرايط ۱۰ تا ۳۰ تومان سود به هر سهم پرداختند كه با تورم ۴۰ درصدي سود چشمگيري براي سهامداران به ارمغان نياورده است. 

اين شرايط به دليل سيطره دولت و بانك مركزي بر اين بانكها از طرق اجباري و تهديد و تشويق رخ داده است.برداشت شبانه از خزانه بانكها و خالي كردن خزانه به دليل اعطاي وام هاي با نرخ سود كمتر از تورم در كنار گرم شدن بازار هاي غير متشكل پولي شبكه بانكي را اكنون در وضعيت بحراني و به خطر قرار داده است. 

اما در حالي كه بانكها به شدت با مشكلات مالي دست و پنجه نرم مي كنند تعدادي از موسسات مالي و اعتباري هستند كه به دليل قرار نگرفتن در چارچوب مقررات بانك مركزي و دولت به خوبي در فضاي فعلي كشور رشد كرده و منابع خود را تجهيز كرده اند. 

موسسات اعتباري فقط وجه اوليه اي به بانك مركزي توديع كرده اند و هنوز اساسنامه انها همچنان تعاوني اعتبار است.همين وضعيت به كمك اين موسسات امده و در حالي كه بانكها با خطر تهديد و جريمه سنگين براي پرداخت سود بالاتر از نرخ مصوب بانك مركزي هستند اين موسسات از رودخانه پولي كه اكنون به خاطر كسادي بازار دلار و سكه و مسكن پرآب تر هم شده حسابي ماهي گرفته اند.
 
چنانكه مدیر عامل موسسه اعتباری کوثر در تشریح وضعیت فعلی اين موسسه گفته است:" اين موسسه اگرچه نهالی نوپاست اما راه ۲۰ ساله بسیاری از موسسات را طی دوسال اخیر پیموده است به طوری که در حال حاضر از ۶ بانک کشور گذر کرده و شرایط مطلوب تری نسبت به آن ها در سیستم بانکی کشور در اختیار داریم." 

اين وضعيت براي اكثر موسسات مالي و اعتباري ديگر هم صادق است.بعنوان مثال منابع يكي از اين موسسات به حدود دو هزار ميليارد تومان بالغ مي شود كه رقم قابل توجهي است. 

سخت گيري هاي بي مورد بانك مركزي و عدم يكپارچه سازي شبكه بانكي،تعيين تكليف نشدن موسسات اعتباري و باز بودن دست موسسات در پرداخت سود و تسهيلات راحت تر براي مردم سبب شده كه مردم نيز به سمت اين موسسات گرايش پيدا كنند. 

اكنون موسساتي چون آرمان،نور،ثامن،ثامن الحجج،كوثرو عسكريه در رقابت با بانكها براي جذب منابع هستند.با شرايط فعلي گويا اين موسسات گوي سبقت را از بانكها ربوده اند و توانسته اند با آسان سازي و پرداخت سود مناسب تر منابع مالي خوبي جمع كنند.

اخبار بانک-1392

 

اخبار از خبرگزاری ها و سایت های معتبر داخلی دریافت و درج می شود اقتصادی نیوز مسولیتی در مورد محتوای مطالب ندارد