احادیث اقتصادی

پیامبر اعظم (ص) فرمودند: آنکه از دسترنج خویش، مال حلال خورد، درهای بهشت به روی او باز شود و از هر دری که بخواهد، وارد خواهد شد و خداوند به او نظر رحمت کند و هیچگاه او را عذاب نخواهد کرد.
يكشنبه, 27 مرداد 1398
بنر

تبلیغات

بنر
بنر
بنر

pic4

pic8

pic2

p12

pic2000

تازه ترین اخبار روز

8 نکته در مورد سردرد مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
سه شنبه ، 13 دی 1390 ، 18:11
روزنامه شرق نوشت: از ارتباط سه نوع ژن متفاوت با میگرن که به‌تازگی کشف شده خبر داشتید؟ و اینکه بیشتر درد‌های سینوسی در واقع میگرن هستند؟ در این مطلب هر نوع سردرد که فقط یک‌بار یا گهگاه تجربه می‌کنیم، مورد بررسی قرار گرفته است، چه این درد از نوع طولانی مدت و تیر کشنده، یا سردرد تنشی، یا می‌گرنی خفقان‌آور، یا سردردی کوبنده و خمار‌کننده بعد از گذراندن شبی طولانی با دوستانتان باشد.

متن زیر۹ مورد مختصر و مفید مربوط به سردرد و راه‌های مقابله با آن است که پیش از این در مورد آن چیزی نمی‌دانستید.

۱ سردرد‌های سینوسی به ندرت اتفاق می‌افتند
گرفتگی سینوس و بینی، درد و احساس فشار در صورت و سردردهای عادی، معمولا در زیر‌مجموعه درد‌های سینوسی قرار نمی‌گیرند. متخصصان سردرد این موضوع را تایید کردند و می‌گویند سردرد‌های سینوسی به ندرت اتفاق می‌افتند. در تحقیقی که ۳۰۰۰ بیمار در آن شرکت کردند و هر کدام حداقل شش بار در شش ماه گذشته سردردهای سینوسی را تجربه کردند، ارزیابی‌های پزشکی نشان داده که ۸۸درصد این سردرد‌ها در واقع می‌گرن بوده‌اند. در مطالعه‌ای دیگر ۴۵درصد بیماران مبتلا به می‌گرن هم گرفتگی بینی و هم ریزش اشک داشتند. اگر شما علاوه بر علایم سردرد سینوسی، حالت تهوع، حساسیت به نور و صدا هم دارید و سردردتان با فعالیت روزانه شدید‌تر و بد‌تر می‌شود، احتمالا مبتلا به می‌گرن هستید.

۲ پردازش تصاویر سه بعدی باعث خستگی مغز می‌شود
استاد چشم‌پزشکی دانشگاه نورت وست، دکتر مایکل روزنبرگ می‌گوید: ازدحام تصاویر باعث سردرد و همچنین تماشای فیلم سه بعدی هم باعث تهوع می‌شود. این موضوع به علت فشار بیش از حدی است که مغز برای پردازش تصاویر سه بعدی درگیر آن می‌شود. وقتی تصویری به سمت شما می‌پرد، مغز باید تلاش بیشتری کند تا آن تصویر را با باقی تصاویر هماهنگ کند.

۳ بلند شدن و فرود هواپیما باعث سردرد می‌شود
نه تنها تعداد پروازهای لغو شده زیاد‌تر و تاخیر‌ها طولانی‌تر شده‌اند، بلکه سردردهای ناگهانی، شدید و کوبنده در طول پرواز به علت زیاد و کم شدن ارتفاع هم گزارش شده است. پزشکان تاکنون نتوانسته‌اند دلیل این موضوع را بفه‌مند ولی خوشبختانه این نوع سردرد بیشتر از ۲۰ دقیقه طول نمی‌کشد.

۴ اسپری‌های حشره‌کش یکی از عوامل سردرد است
خود حشره‌کش‌ها به تنهایی باعث سردرد نمی‌شوند، اما در معرض مواد حشره‌کش بودن برای کشتن حشرات می‌تواند باعث سردرد و علاوه بر آن منگی، تنگی نفس، تهوع و استفراغ ‌شود. براساس گفته‌های مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، اکثر این موارد نیاز به درمان پزشکی ندارند، اما مرگ یک نفر به علت استنشاق مواد حشره‌کش گزارش شده و ۱۸درصد از مورد‌ها نیاز به مراقبت‌های پزشکی داشته‌اند.

۵ میزان بالای کلسترول خود باعث سردرد می‌شود
جای هیچ نگرانی نیست، مگر اینکه اواخر دهه ۶۰ زندگی خود را می‌گذرانید یا بیشتر از آن سن دارید و مبتلا به می‌گرن هاله‌ای هستید. (نورهای فلاش مانند و شنیدن اصوات و مواردی دیگر از علایم این بیماری است که براساس تحقیقات یک‌سوم افراد می‌گرنی، به این نوع می‌گرن مبتلا هستند.) مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد رابطه‌ای بین می‌گرن هاله‌ای و میزان بالای کلسترول در افراد مسن وجود دارد. همچنین می‌گرن هاله‌ای ممکن است یکی از عوامل بالابرنده احتمال ابتلا به بیمار‌های قلبی و سکته قلبی باشد.

۶ سردرد می‌تواند ارثی باشد
محققان ثابت کرده‌اند سه نوع ژن متفاوت با افزایش احتمال ابتلا به می‌گرن مرتبط هستند. یکی از آن‌ها عامل حس کردن سرما و درد است، دیگری وظایف گوناگونی از جمله علامت‌گذاری سلول‌های عصبی دارد و نقش ژن سوم هنوز مشخص نشده است. هر کدام از انواع این ژن‌ها احتمال ابتلا به می‌گرن را ۱۵-۱۰درصد افزایش می‌دهند.

۷ بوتاکس می‌تواند سردرد را درمان کند
بهترین از بین برنده چروک، می‌تواند میگرن‌های مزمن را هم از بین ببرد. (می‌گرن مزمن معمولا هر ۱۵ روز یک‌بار در ماه بروز می‌کند.) اداره کل غذا و دارو آمریکا تاثیر استفاده بوتاکس بر می‌گرن را ثابت کرده‌ است. به نظر می‌رسد، تزریق بوتاکس سردرد‌ها را کم می‌کند. با این‌حال مطالعات نشان می‌دهند که بوتاکس به اندازه داروهای تجویزی موثر نیست‌. محققان هنوز از چگونگی تاثیر بوتاکس بر می‌گرن چیزی نمی‌دانند، اما می‌دانند که تاثیر آن فقط سه ماه است و بعد از آن باید دوباره بوتاکس به بیمار تزریق شود.

۸ حضور در جنگ نوعی جدید از سردرد را ایجاد کرده است
حدود دوسوم سربازانی که از عراق برگشته‌اند، نوعی جدید از میگرن مزمن را با خود به سوغات آورده‌اند که دلایل بروز آن صدمات وارد شده به عصب‌ها یا فشار امواج انفجار بمب است. درحالی‌که این نوع میگرن هنوز در حال بررسی است، به بیماران استراحت، دوری از عوامل عود میگرن، کنترل استرس و تغییر در عادات غذایی تجویز شده است.

//

آخرین بروز رسانی مطلب در سه شنبه ، 13 دی 1390 ، 21:59
 

اخبار از خبرگزاری ها و سایت های معتبر داخلی دریافت و درج می شود اقتصادی نیوز مسولیتی در مورد محتوای مطالب ندارد